Kintsugi: Hledání krásy v jizvách a trhlinách

Na první pohled obyčejná oprava rozbité keramiky. Druhým pohledem už se ale díváme na umění, které zdánlivě poškozené věci mění na krásné a cenné. Japonská technika opravy Kintsugi se dnes propracovala až do interiérového designu, psychologie a stala se důležitou součástí kultury Japonska. 

Prakticky si techniku může vyzkoušet na základě návodu od Zuzstories – Fixing technikou Kintsugi.

2kintsugi_tokyo_tools

Už tisíce let před naším letopočtem se ve východní Asii hojně používala míza nazývaná urushi, získávaná z lakového stromu (škumpa lakodárná) pro lakýrnictví, ale také jako přirozené lepidlo. Dodnes si můžete japonské laky urushi pořídit za nemalou cenu. 

Abychom se od lepení keramiky mízou urushi, která má přirozeně tmavě hnědou barvu, dostali až ke speciálním lakům smíchaným se zlatem, musíme se posunout až do 14. století. Přibližně touto dobou byla na vzestupu japonská čajová kultura, obzvlášť čajové rituály, které představili zenoví mniši v návaznosti na koncept wabisabi – ocenění nedokonalé a pomíjivé krásy. V té době byly čajové soupravy velmi cenné. Proto, kdykoli čajové soupravy praskly, lidé je nechali opravit a ozdobit lakem urushi a zlatem. Tak vzniklo kintsugi jako umělecká forma.

1kintsugi_tokyo_tools

3kintsugi_tokyo_tools

Kromě fyzické opravy má kintsugi hlubší filozofický význam. Prasklina na keramice se nesnaží skrýt. Naopak, její škody jsou zdůrazněny a ctěny. Kintsugi nás učí, že porušené, zlomené a rozbité věci mohou být stejně ceněny jako ty nepoškozené, a že životní zkušenosti nás formují a obohacují. Je to připomínka, že všichni máme své trhliny a že jsou to právě ony, které nás činí jedinečnými a krásnými.

5kintsugi_tokyo_tools

O značce Tsugu Tsugu

Založila ji Yuki Matano s touhou představit tradiční japonskou techniku světu i za hranicemi její rodné země. Když jednoho dne rozbila talíř a hledala na internetu způsob, jak by jej mohla opravit, narazila právě na kintsugi. Z prvotního překvapení, že se o technice dočítá poprvé, přestože je tak silně spjata s její kulturou, se vyklubala fascinace a chuť své vědomosti a dovednosti dále rozvíjet. Začala se učit od mistrů lakýrníků a dalších profesionálů a řemeslné technice zcela propadla. Vzpomínajíc na to, jak se cítila jako začátečnice, následně vytvořila co nejjednodušší sadu pro všechny, kteří si kintugi chtějí také vyzkoušet. Netrvalo dlouho a její značka Tsugu Tsugu, pod kterou kit prodávala, se stala velmi populární nejen v Japonsku, ale i v zahraničí. Od roku 2020 už si TSUGUKIT objednalo více než 10 000 lidí po celém světě, aby dalo nový život věcem, které jsou jim drahé. 

6kintsugi_toky_tools

Jméno firmy není náhoda – "tsugu" v japonštině znamená "spojit". Tsugu Tsugu už dnes není jen krásná značka, která pomáhá spojit rozbité kusy keramiky, ale spojuje také lidi v kreativní komunitu. Pouhý rok po založení vzniklo první studio určené pro workshopy. Kdokoliv z okolí Tokya zde může přijít a trávit čas v obklopení dalších lidí s tvořivým duchem.  

.
.
.
.Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz