Higonokami Nagao Kanekoma Factory

Higonokami je dnes kultovní značka japonských kapesních nožů. Započala ji spolupráce velkoobchodníka a kováře v roce 1896 ve staré provincii Higo na ostrově Kjúšu. V dobách své zlaté éry měl v Japonsku tenhle kovaný nožík každý muž, žena i dítě. Lidé jej používali pro každodenní práci, ať už pracovali jako dělníci, skladníci, na polích, nebo jako rybáři v přístavech. Děti si jím prý ve škole ořezávaly tužky. Velkou oblíbenost ale nebyla jen u běžné masy lidí, ale nůž Higonokami našel své vážené zákazníky i z řad aristorkacie a třídy samurajů. Za revoluce Mejdži a pod silným vlivem Britů a Američanů tradiční výroba mečů upadala a kováři se tak zaměřili právě na nože.

Mosazná střenka dostává časem patinu a čepele jsou vyráběny a ostřeny ruční metodou Samotná čepel je tvořená třemi vrstvami - ocelovým jádrem z velmi kvalitní ocele Aogami White Paper ocel, Blue Paper nebo SK ocels - a následně potažené dvěma pláty z měkčího železa po obou stranách jádra. U Higo, jak se nožům také říká, se poprvé objevila typická chikiri, páčka ve tvaru ocasu k lepší manipulaci a držení. Tvar čepele v průběhu historie měnila svůj tvar, dnes jsou nejrozšířenější zkosené špičky a oboustranné ostří.

Rukojeť je vyráběna také ručně, a to ohýbáním mosazných plechů různých barev. Finálně jsou zdobeny písmem Kanji, nebo podobiznami zvířat, rostlin či krajiny v tradičním japonském stylu. Nože jsou dodávány v modrých a zlatých kartonových krabičkách. Kapesní nůž v alternativní podobě tradiční české rybičky rovněž umělecký a sběratelský artikl. Pro nejluxusnější verze je použita dokonce prémiová vzorovaná damašská ocel a nůž je chráněn pouzdrem ze světlého dřeva. Tyhle nože jsou prý i v inventáři císařské rodiny. 

Higonokami je dnes ochrannou známkou, nože jsou vyráběny výhradně v Japonsku. Na trhu existuje několik variant imitací a kopií, u kterých chybí kvalita materiálu i preciznost zpracování.

 

 

Cena

10951990
110951990
3 položek celkem
100% black bcg 02
904,96 Kč bez DPH
1 095 Kč

Tradiční japonský kapesní nůž Higonokami od značky Nagao Kanekoma Factory. Ruční výroba s originálním zdobením v kanji s ocelovým jádrem z modré oceli. Větší velikost a...

Kód: TT0058
higonokami all black japonsky nuz 1
1 644,63 Kč bez DPH
1 990 Kč

Tradiční japonský kapesní nůž Higonokami od značky Nagao Kanekoma Factory v černém moderním hávu. Ruční výroba s originálním zdobením v kanji.  

Kód: TT0056
higonokami knife silver 202208 web6
1 231,40 Kč bez DPH
1 490 Kč

Tradiční japonský kapesní nůž Higonokami od značky Nagao Kanekoma Factory. Kultovní sběratelský artikl ruční výroby s originálním zdobením v kanji.

Kód: TT0002

Stránka 1 z 1 - 3 položek celkem

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz