Japonský kapesní nůž Higonokami Black

Kód: TT0056
1 990 Kč
Skladem (>5 ks)
Možnosti doručení

Tradiční japonský kapesní nůž Higonokami od značky Nagao Kanekoma Factory v černém moderním hávu. Ruční výroba s originálním zdobením v kanji.  

Detailní informace

Detailní popis produktu

Tradiční japonský kapesní nůž Higonokami nabízí všestranné použití. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších typů nože v Japonsku. V dobách zlaté éry měl v Japonsku tenhle ručně kovaný nožík každý muž v práci, žena v domácnosti, nosili ho i děti do školy. Čepel s ocelovým jádrem má oboustranný břit a je zakončena typickou páčkou chiraki. Ručně ohýbaná střenka je doplněna o klasický motiv v kanji ve zlaté barvě. Model All Black se vyznačuje „Kurochi“ (černou) vrstvou kování, která chrání čepel před korozí. Tmavé barvy čepele je dosaženo tím, že se neleští zbytky, které přirozeně vznikají při procesu kování - a časem získá příjemnou patinu. Ocelová rukojeť je poniklovaná, poté práškově lakovaná černou barvou a rytá. Používaním se na noži objevují vrypy a škrábance.

 

Značka: Nagao Kanekoma
Model: All Black
Typ oceli: Aogami, Blue Paper
Tvrdost oceli: 60-63 HRC
Délka čepele: 71 mm
Délka rukojeti: 100 mm
Váha: 45 g

Užití: víceúčelový pracovní nůž

Výroba: Nageo Kanekoma Factory byla založena kovářem a obchodníkem na ostrově Kjůšu už roku 1896. Dodnes se firma drží původních postupů a své produkty vyrábí ručně. Warikomi je tradiční kovářskou metodou na výrobu nožů a mečů, kdy se mezi rozštípnuté a rozehřáté železo vloží plát oceli. Tříplášťový sendvič železo-ocel-železo se při následném kalení vodou nebo olejem utáhne a brousí ve dvou fázích na rotačních brusných kamenech. Vše opět ručně kus po kusu.

Materiál: Jádro čepele je z uhlíkové oceli Aogami Blue Paper. Model All Black se vyznačuje „Kurochi“ (černou) vrstvou kování, která chrání čepel před korozí. Tmavé barvy čepele je dosaženo tím, že se neleští zbytky, které přirozeně vznikají při procesu kování - a časem získá příjemnou patinu. Ocelová rukojeť je poniklovaná, poté práškově lakovaná černou barvou a rytá. Používaním se na noži objevují vrypy a škrábance.

Údržba: Ocel s vyšším podílem uhlíku (tzv. uhlíková ocel) nabízí vyšší ostrost, snazší broušení, avšak vyžaduje oproti nerezu větší péči. Čepel z uhlíkové oceli udržujte po použití čistou a suchou. Při delším skladování doporučujeme zakonzervovat vhodným olejem. Případná tvorba patiny je u uhlíkové oceli běžným jevem a nejedná se o vadu materiálu. Docela tuhá akce mechanismu, která se časem povolí, lze dotáhnout ostrým zaklepáním na nýt kladivem. Po práci vždy očistěte a udržujte v suchu. Pro broušení použijte mokrou metodu na brusném kameni.

Poznámka: Dodáváno v originálním zdobeném balení.

Kompletní informace o dopravě, platbě a doručení zboží ZDE.

 

 

Higonokami je dnes kultovní značka japonských kapesních nožů. Započala ji spolupráce velkoobchodníka a kováře v roce 1896 ve staré provincii Higo na ostrově Kjúšu. V dobách své zlaté éry měl v Japonsku tenhle kovaný nožík každý muž, žena i dítě. Lidé jej používali pro každodenní práci, ať už pracovali jako dělníci, skladníci, na polích, nebo jako rybáři v přístavech. Děti si jím prý ve škole ořezávaly tužky. Velkou oblíbenost ale nebyla jen u běžné masy lidí, ale nůž Higonokami našel své vážené zákazníky i z řad aristorkacie a třídy samurajů. Za revoluce Mejdži a pod silným vlivem Britů a Američanů tradiční výroba mečů upadala a kováři se tak zaměřili právě na nože.

Mosazná střenka dostává časem patinu a čepele jsou vyráběny a ostřeny ruční metodou Samotná čepel je tvořená třemi vrstvami - ocelovým jádrem z velmi kvalitní ocele Aogami White Paper ocel, Blue Paper nebo SK ocels - a následně potažené dvěma pláty z měkčího železa po obou stranách jádra. U Higo, jak se nožům také říká, se poprvé objevila typická chikiri, páčka ve tvaru ocasu k lepší manipulaci a držení. Tvar čepele v průběhu historie měnila svůj tvar, dnes jsou nejrozšířenější zkosené špičky a oboustranné ostří.

Rukojeť je vyráběna také ručně, a to ohýbáním mosazných plechů různých barev. Finálně jsou zdobeny písmem Kanji, nebo podobiznami zvířat, rostlin či krajiny v tradičním japonském stylu. Nože jsou dodávány v modrých a zlatých kartonových krabičkách. Kapesní nůž v alternativní podobě tradiční české rybičky rovněž umělecký a sběratelský artikl. Pro nejluxusnější verze je použita dokonce prémiová vzorovaná damašská ocel a nůž je chráněn pouzdrem ze světlého dřeva. Tyhle nože jsou prý i v inventáři císařské rodiny. 

Higonokami je dnes ochrannou známkou, nože jsou vyráběny výhradně v Japonsku. Na trhu existuje několik variant imitací a kopií, u kterých chybí kvalita materiálu i preciznost zpracování.

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz